info@infomet.com.tr +90 212 320 08 80 pbx

Iris Okuma Teknolojisi

İris tanıma sistemleri, günümüzde mevcut olan en iyi kimlik doğrulama işlemidir. Birçoğu bunu retinal tarama sanırken, iris tanıma basitçe irisin fotoğrafını çekmeyi içerir; bu resim yalnızca kimlik doğrulama için kullanılır. Ancak iris tanımayı tercih edilen kimlik doğrulama sistemi yapan nedir?

 • Kararlı – İnsan irisindeki benzersiz desen, 10 aylıkken oluşur ve kişinin yaşamı boyunca değişmeden kalır.
 • Eşsiz – Aynı kodu üretme olasılığı neredeyse imkansızdır.
 • Esnek – Iris tanıma teknolojisi, mevcut güvenlik sistemlerine kolayca entegre olur veya bağımsız olarak çalışır.
 • Güvenilir – Ayırt edici bir iris deseni hırsızlığa, kayba veya uzlaşmaya açık değildir.
 • Zararsız – Retinal taramasının aksine, iris tanıma temassız ve hızlıdır, 3" ila 10" mesafelerden diğer tüm güvenlik alternatifleriyle karşılaştırıldığında benzersiz bir doğruluk sunar.

Kimlik Oluşturmaya İlişkin Geleneksel Kavramlar

Tarihsel olarak, kimlik veya kimlik doğrulama kuralları, kişinin sahip olduğu şeylere (bir anahtar, pasaport veya kimlik bilgisi) veya bildiği bir şeye (şifre, bir sorunun cevabı veya bir PIN) dayanıyordu. kimliği doğrulamak veya ayrıcalıklar vermek için gerekliydi. Bununla birlikte, bir simgeye veya gerekli bilgiye yanlış kişinin sahip olması güvenlik ihlallerine yol açabileceğinden ve hâlâ da yol açtığından, bu sözleşmelerden taviz verilebilir.

Biyometrinin Ortaya Çıkışı

Kimliği bir bireye ve uygun yetkilendirmeye daha yakından bağlamak için, yeni bir kimlik sözleşmesi daha yaygın hale geliyor. Bir kişinin sahip olduklarına veya bildiklerine değil, sergiledikleri fiziksel özelliklere veya kişisel davranış özelliklerine bağlı olarak, bunlar biyometri olarak bilinir - davranışsal veya fiziksel özelliklerin ölçümleri - bir kişinin nasıl koktuğu, yürüdüğü, adını nasıl imzaladığı ve hatta türleri bir klavyede, sesleri, parmakları, yüz yapısı, damar desenleri veya iristeki desenler.

İris Tanıma Biyometrik Temyiz

Günümüzde insan kimlik doğrulaması için kullanılan tüm biyometrik teknolojiler arasında genellikle iris tanımanın en doğru olduğu kabul edilmektedir. Bu yüksek güvenliğe sahip kimlik doğrulamayı aykırı grup boyutu, hız, kullanım/insan faktörleri, platform çok yönlülüğü ve tanımlama veya doğrulama modlarında kullanım esnekliği gibi faktörlerle birleştirmenin yanı sıra veritabanı boyutu/yönetimi ve mahremiyet endişeleri gibi sorunları ele alan iris tanıma da göstermiştir kendisinin son derece çok yönlü olması ve büyük nüfuslu uygulamalar için uygun olması.

Diğer Sistem Bileşenleri

IrisAccess sistemi, sistem tarafından tasarlanmış diğer öğeleri içerir. Düşük profilli bir Kimlik Denetleyicisi (ICU), biyometrik şablonların görüntüleyici dışında güvenli, korumalı ve emniyette tutulmasını sağlarken kolay ve daha fazla entegrasyon kolaylığı sunar.

Teknolojinin Arkasındaki Biyoloji

Bir kar tanesi gibi, her insan gözünün irisi (göz bebeğinin etrafındaki dışarıdan görülebilen renkli halka) kesinlikle benzersizdir ve rahimde kaotik morfogenez adı verilen bir süreçte rastgele oluşan ayırt edici bir model sergiler. Aslında, iki irisin (iridin) aynı olma şansının 1078'de 1 olduğu tahmin ediliyor.

İris Tanıma Sistemlerinin Avantajı

İris tanıma, çeşitli nedenlerle kimlik doğrulama için öne çıkan en önemli teknolojidir.

 1. Tüm biyometriklerin en küçük aykırı popülasyonu. Çoğu kişinin en az bir gözü olduğundan çok az kişi iris tanıma teknolojisini kullanamaz. Teknoloji görme bağımlı değil, iris modeline bağlı olduğundan, birkaç durumda kör kişiler bile iris tanımayı başarıyla kullanmışlardır.
 2. İris paterni ve yapısı uzun süreli stabilite sergiler. İnsan irisindeki yapısal oluşum, yaklaşık bir yaşından itibaren sabitlenir ve zamanla sabit kalır (travma, bazı nadir hastalıklar veya özel bazı oftalmolojik cerrahi prosedürlerden olası değişiklikler hariç). Bu nedenle, bir kişi kaydolduktan sonra, yeniden kayıt gereklilikleri nadirdir. Diğer biyometrik teknolojiler ile ses tınısı, ağırlığı, saç şekli, parmak veya el boyutu, kesikler ve hatta el emeğinin etkisindeki değişiklikler yeniden kayıt ihtiyacını tetikleyebilir.
 3. Büyük Veritabanlarını Yönetmek için İdeal. İris tanıma, 1-n veya kapsamlı arama modunda çalışmak üzere tasarlanmış tek biyometrik kimlik doğrulama teknolojisidir. Bu, Ulusal Dokümantasyon uygulamasının gerektirebileceği gibi, büyük kullanıcı gruplarının yönetimini gerektiren uygulamaları işlemek için idealdir.. Büyük veritabanları, kimlik doğrulama doğruluğunda bozulma olmadan barındırılır. IrisAccess platformları, Microsoft SQL ve Oracle 9i gibi büyük veritabanı arka uçlarıyla iyi entegre olur.
 4. Birden çoğa arama modunda Eşsiz Arama Hızı, başka herhangi bir teknolojiyle karşılaştırılamaz ve veritabanı boyutuyla değil, sunucu yönetimi için seçilen donanımla sınırlıdır. Birleşik Krallık Hükümeti tarafından yaptırılan bir çalışmada, Iris ID'nin IrisAccess platformu, kayıtları bir sonraki en hızlı teknolojiden yaklaşık 20 kat daha hızlı aradı. Iris ID, saniyede 10 milyondan fazla eşleşme sunmak üzere tasarlanmış yüksek hızlı bir eşleştirme motoru olan IrisAccelerator™'ı geliştirdi.
 5. Birden Çoka, Bire Bir, Wiegand ve Token Ortamları için çok yönlü. Başlangıçta birden çoğa arama modunda çalışacak şekilde tasarlanmış olsa da iris tanıma, 1-1 eşleştirme veya doğrulama modunda iyi çalışır ve bu da teknolojiyi, PIN'lerin veya prox veya akıllı kartlar gibi belirteçlerin kullanıldığı çok faktörlü kimlik doğrulama ortamlarında kullanım için ideal hale getirir. Belirteçli bir ortamda, biyometrik veri tabanı yönetimiyle ilgili birçok gizlilik sorunu tartışmalıdır, çünkü kullanıcı biyometrik verilerin kontrolünü elinde tutar - iris başına 512 baytlık küçük bir şablon.
 6. Emniyet ve Güvenlik Tedbirleri Alınmıştır. İris tanıma, iris modelinin dijital bir resmini (videodan) çekmekten ve bu modelin şifreli bir dijital şablonunu yeniden oluşturmaktan başka bir şey içermez. 512 bayt iris şablonları şifrelenir ve herhangi bir görsel görüntü üretmek için yeniden tasarlanamaz veya yeniden oluşturulamaz. Bu nedenle iris tanıma, hızla büyüyen bir suç olan kimlik hırsızlığına karşı yüksek düzeyde savunma sağlar. Görüntüleme işlemi lazer veya parlak ışık içermez ve kimlik doğrulama temelde temassızdır.
 7. Kullanışlı, Sezgisel Kullanıcı Arayüzü. Teknolojiyi kullanmak, deneklerin nispeten az işbirliğini gerektiren neredeyse sezgisel bir deneyimdir. Yakınlık sensörleri, ayna destekli hizalama işlevini içeren ekipmanı etkinleştirir. Sesli otomatik konumlandırma istemleri, otomatik görüntü yakalama ve görsel ve sesli kimlik doğrulama karar verme, süreci tamamlar.